Предмет: Беларуская мова, автор: azvonkova1067

написать текст. "Навуковы стыль маулення"

любой текст, помогите.

Ответы

Автор ответа: kharton2012
36
Стылі маўлення - гэта разнавіднасці маўлення з улікам мэты і моўнай сітуацыі. Навуковы стыль ужываецца ў падручніках, слоўніках, энцыклапедыях і інш.
Напрыклад:
Рэферат - кароткі выклад асноўных думак і меркаванняў, які заснаваны на крытычным аглядзе літаратуры, ці паведамленне навукова-папулярнага зместу.
Даклад - публічнае паведамленне ці выступленне на пэўную тэму. Паспяховая падрыхтоўка навуковага ці навукова-папулярнага даклада на літаратурную тэму залежыць ад ступені авалодання тэхналогіяй даследавання, творчага падыходу, уменняў аналізу мастацкай творчасці.
Вельмі важна выбраць тэму навуковага рэферата ці даклада, якая паведамляе ўласным зацікаўленням ці схільнасцям. Таму перад тым, як вызначыць тэму можна загадзя пазнаёміцца са спісам крытычнай літаратуры. Вельмі важна засвоіць методыку працы з навуковымі крыніцамі:не трэба канспектаваць кнігу ці артыкул цалкам, варта імкнуцца выдзеліць з напісанага самае галоўнае, найбольш істотнае, характэрнае і зрабіць занатоўкі на паперы.
Интересные вопросы
Предмет: Английский язык, автор: Maks4321
Предмет: Русский язык, автор: NK25
40 БАЛЛОВ СРОЧНО Какой факт ,по мнению автора ,говорит о том ,что Иваныч был ласковым котом? (1)Жил у нас в доме огром­ный тол­стый кот — Ива­ныч. (2)Мы все его лю­би­ли за доб­рый нрав. (3)Толь­ко уви­дит нас утром — сразу под­бе­жит, начнёт мур­лы­кать, об ноги те­реть­ся. (4)Нам даже ка­за­лось, что по сво­е­му ха­рак­те­ру и уму кот боль­ше по­хо­дил на со­ба­ку. (5)Он и бегал за нами, как со­ба­ка: мы на ого­род — и он сле­дом, мама в ма­га­зин — и он за ней. (6)А воз­вра­ща­ем­ся ве­че­ром с реки — Ива­ныч уж на ла­воч­ке возле дома сидит, будто нас до­жи­да­ет­ся.

(7)В ста­ром доме мы про­жи­ли не­сколь­ко лет, потом пе­ре­еха­ли в дру­гой. (8)Пе­ре­ез­жая, мы очень бо­я­лись, что Ива­ныч не уживётся на новой квар­ти­ре и будет убе­гать на ста­рое место. (9)Но наши опа­се­ния ока­за­лись со­вер­шен­но на­прас­ны­ми.

(10)Попав в не­зна­ко­мое по­ме­ще­ние, Ива­ныч начал всё осмат­ри­вать, об­ню­хи­вать, пока на­ко­нец не до­брал­ся до ма­ми­ной кро­ва­ти. (11)Тут уж он по­чув­ство­вал, что всё в по­ряд­ке, вско­чил на по­стель и улёгся. (12)В обед кот мигом при­мчал­ся к столу и усел­ся, как обыч­но, рядом с мамой. (13)В тот же день он осмот­рел новый двор, по­си­дел на ла­воч­ке перед домом, но на ста­рую квар­ти­ру не ушёл. (14)Зна­чит, не все­гда верно, когда го­во­рят, что со­ба­ка людям верна, а кошка дому: вот у Ива­ны­ча вышло со­всем на­о­бо­рот.
Предмет: Русский язык, автор: rwrqeu1
Предмет: Математика, автор: laziko89