Предмет: Математика, автор: learn704

Хлопчик купив у магазині 2 кг яблук і 3 кг груш, всього заплатив за покупку 90 грн. Яка ціна яблук, якщо 1 кг груш коштує 20 грн. Розв язати задачу за допомогою рівняння

Ответы

Автор ответа: wogpro2
0

Пошаговое объяснение:

Отже, хлопчик купив: 2 кг яблук. 3 кг груш.

Він заплатив загалом 90 грн. Відомо, що 1 кг груш коштує 20 грн. Отже, 3 кг груш коштують

3×20=60 грн

Позначимо: x - ціна 1 кг яблук (грн).

Тоді можна скласти рівняння: 2x + 60 = 90

(це означає, що сума грошей, заплачених за яблука та груші, дорівнює загальній сумі покупки - 90 грн)

2x = 90 - 60 \\  2x = 30\\  x = 15.

Відповідь:ціна 1 кг яблук становить 15грн

Интересные вопросы
Предмет: Английский язык, автор: tianach909
MODULE TEST 1. 1. He ___ a cup of coffee all over the blueprints yesterday. a) spill; b) spilled; c) will spill; d) spilling.
2. I ___ him how to swim when he was a baby. a) teaching; b) taught; c) teaches; d) teach
. 3. Relax. The show _____ at 8.30. a) will start; b) starts; c) is starting; d) will be starting.
4. I ___ my son to see the doctor last week. a) take; b) taking; c) took; d) takes.
5. Tom __ from the cinema by five o’clock yesterday. a) returns; b) returned; c) had returned; d) has returned.
6. He ___ the bat and hit a home run at the game last night. a) swinging; b) swing; c) swung; d) is swinging.
7. When you come to my place tomorrow, I ___ your book. a) will read; b) will be reading; c) will have read; d) am reading
. 8. This room ___! It needs to be cleaned right away. a) stunk; b) stinks; c) stink; d) stinking.
9. Can you ___ some butter on that slice of bread, please? a) spreads; b) spreading; c)  spread;     d) will spread.
10. He ___a letter for two hours when we came.     a) wrote;     b) was writing;     c) had written;    d) had been writing.
11. Our football team __ many games this year. a) win; b) has won; c) won; d) was winning.
12. They ____ tomorrow evening. a) are leaving; b) will leave; c) will be leaving; d) will have left.
13. Look! The baby _____. a) sleeps; b) sleep; c) is sleeping; d) slept.
14. __ she _ coffee? a) do like; b) does like; c) is liking; d) had liked.
15. Wake up! You _____ for ten hours already. a) sleep; b) are sleeping; c) have slept; d) have been sleeping.​
Предмет: Математика, автор: shirinaulyana13